"Serving Coaches, Players, Parents, and Fans Since 1980"

CAMPS
 
Area Camps

Basketball Camps
Volleyball Camps

 
Residential Camps

Open to Commuters
27 Hours - 3 Days

Shooting Camps
Championship Basketball Camps
Combo Camp Shooting & Champ
Best of Pacesetter Camp
Jump Shooting Camp
College Prep Camp

 
TOURNAMENTS
 
Youth

Youth Winter Classics
MN Region Playoffs
IA State Championship
ND State Championship
SD State Championship
Great Four-State Championship
Pacesetter Okoboji Open

 
JV & Varsity

Summer Varsity/JV
Varsity MIT
Sweet 16

 
EXPO SHOWCASES
 
Varsity

Varsity Boys Top 100 Expo Showcase

Varsity Girls Top 100 Expo Showcase

 

 

Thursday-Friday, July 30-31

Esko Boys and Northwest Stars Girls Win Great Four-State Championships!

All results will be added soon.

9th Grade Girls' Bracket

9th Grade Boys' Bracket

Saturday-Sunday, August 1-2

SWEET SIXTEEN THIS WEEKEND!

“The Greatest Gathering of Minnesota Talent Under One Roof”

Hopkins Boys to Play Apple Valley Boys in Sweet 16 Championship at 2:30 p.m. Today.

Hopkins-Orono and Elk River-Apple Valley Girls Battling Now in semi-finals

12:25 p.m. update

 

Minnesota’s Top Teams to Play in 25th Annual Pacesetter Sweet Sixteen August 1-2 in St. Cloud

Pacesetter Sports will be celebrating the 25th anniversary of the Sweet Sixteen championship Saturday-Sunday, August 1-2, when thirty-two of the top boys’ and girls’ basketball teams, four from each class, converge under one roof at the College of St. Benedict in St. Joseph to battle for one championship.

Eighteen of the teams that played in the 2014 Pacesetter Sweet Sixteen earned their way to the Minnesota high school state championship in March, including Sweet Sixteen champions, the Apple Valley boys and the Hopkins girls, who both proved their dominance again by winning Class 4A state titles.

Each four-team group in the bracket contains one team from each class, providing a battle of the classes in the first round.

The following boys’ teams will be playing in the 2015 Pacesetter “Sweet Sixteen”:  Apple Valley vs. Rocori, Lake City vs. Battle Lake, St. Paul Academy vs. Wayzata, Minneapolis North vs. Red Wing, and Hopkins vs. Red Lake, all starting at 10:00 a.m.  Orono vs. Caledonia, Eden Prairie vs. Maple River, and Rushford-Peterson vs. Chisago Lakes will start at 11:20 a.m.

For the girls, the first-round match ups include Hopkins vs. Winona and Glencoe-Silver Lake vs. Maranatha at 11:20 a.m., followed by Centennial vs. Annandale, Orono vs. Lyle-Pacelli, Mountain Iron-Buhl vs. Elk River, Minnehaha Academy vs. Hutchinson, and New London-Spicer vs. Apple Valley at 12:40 p.m. with Thief River Falls vs. Browerville starting at 2:00 p.m.

All teams will play two games each day.  The boys’ championship will be held Sunday at 2:30 p.m., and the girls’ championship game will be held Sunday at 5:10 p.m.  Both games will be held on the main college court in Claire Lynch gymnasium at St. Ben’s.

2015 Pacesetter Sweet Sixteen Boys' Bracket

2015 Pacesetter Sweet Sixteen Girls' Bracket

CLICK FOR NEWS RELEASE Adapt for your team

See Pacesetter Coaches' Social invitation below for all Minnesota high school head coaches. We hope you can join us!

Sweet 16 Teams - BOYS


AAAA
Apple Valley
Hopkins
Wayzata
Eden Prairie

AAA
Red Wing
Orono
Rocori
Chisago Lakes


AA
Caledonia
Lake City
Maple River
St. Paul Academy


A
Mpls North
Rushford-Peterson
Battle Lake
Red Lake


Sweet 16 Teams - Girls

AAAA
Hopkins
Elk River
Apple Valley
Centennial


AAA
Orono
Thief River Falls
Winona
Hutchinson


AA
Minnehaha Acad
NL-S
Glencoe-Silver Lake
Annandale


A
Maranatha
Lyle-Pacelli
Mountain Iron-Buhl
Browerville

Minnesota High School coaches:

All Minnesota high school coaches have been invited to attend the Pacesetter 25th Anniversary Sweet 16 Coaches' Social at O'Connell's Pub at St. Ben's on Saturday night, August 1. Sweet 16 game tickets for both days and all food and beverages are complimentary for one head coach and one assistant coach from each school.

Coaches should check in at the Pacesetter Coaches' Check In desk at the tournament on Saturday, August 1.

All Sweet 16 team coaches who are coaching in the tournament will also be invited and will receive wristbands for entrance upon check in.

Help us celebrate 25 years of the Sweet 16 and 36 years of Pacesetter programs!

 

Varsity MIT

Farmington Boys and New London-Spicer Girls Win Pacesetter Varsity MIT Titles!

Saturday-Sunday, July 25-26

SATURDAY BRACKET RESULTS: "Refresh to see results"

Boys - SOUTHBoys - NORTHBoys - EASTBoys - WEST

Girls - SOUTHGirls - NORTHGirls - EASTGirls - WEST

SUNDAY BRACKET RESULTS: "Refresh to see results"

Boys - D1Boys - D2Boys - D3Boys - D4

Girls - D1Girls - D2Girls - D3Girls - D4

 

Pacesetter Great Four-State Championships

JULY 11-12:

BRACKET RESULTS: 5G5B6G6B

Story of the games to follow soon. Sorry for the delay.

June 26-28:

8th Grade (Fri-Sat) & 7th Grade (Sun)

Target Center • Minneapolis, MN

IOWA • MINNESOTA • SOUTH DAKOTA • NORTH DAKOTA

BRACKET RESULTS: 8B8G7B7G

 

 Three Minnesota Youth Basketball Teams Win Pacesetter Great Four-State Championships at Target Center in Minneapolis

Minnesota claimed three of the four Pacesetter Great Four-State Championships awarded at the Target Center in Minneapolis June 27-28. 

The Triton 7th grade girls, the Eden Valley-Watkins 8th grade girls, and the Minneota 6th grade boys’ teams claimed titles in this four-state play off that involves over 800 teams from Minnesota, Iowa, North Dakota and South Dakota. 

For the Minneota boys, the 2014 Great State champions, it was a challenge to repeat as they finished in third place in the Minnesota state tournament in St. Cloud and only received an invitation to the Great State tournament when another team was not able to play.  Then, in their first-round Great State game, they went to overtime winning 39-38 over Kindred-Richland (ND).  In the semi-finals, they went to OT again, slipping by Pella 59-56 before making a dramatic comeback in the championship game to win 35-30 over Brandon-Evansville.

The Triton girls opened with a narrow 40-35 win over Mandan (ND), before winning the semi-final 41-32 over West Hancock (IA), and winning the championship over a strong Bismarck Heat team 45-37.

The Eden Valley-Watkins girls, who also qualified a 7th grade team, opened with a 40-23 win over West Fargo.  The Eagles then powered past Sioux City North 31-22 in the semi-finals and defeated local rival and Minnesota state runner-up Willmar in the championship.

Turtle Mountain of North Dakota surprised the 8th grade boys’ field by entering as the North Dakota state runner-up and winning the over-all four-state title. They opened with a 41-39 win over Fairfield (IA), then overpowered Clark-Willow Lake (SD) 40-26, who had upended Minnesota state champion, Austin, in the first round.  Turtle Mountain continued their stellar play by taking down a strong St. Charles (MN) team in the final 46-36.

The 5th and 6th grade Great Four-State Championships will be held July 11-12, followed bv the 9th grade  Friday, July 31, all at the Target Center in conjunction with Minnesota Lynx games and under the sponsorship of the Minnesota Timberwolves. All 7th and 8th grade teams were able to have their photo taken with Tyus Jones, the Wolves’ new draft pick, and hero for Duke in the NCAA championship game.  Jones played at Apple Valley High School in Minnesota.

 

Minnesota Youth Basketball State Championship and MIT

College of St. Benedict • St. Joseph, MN

Congratulations to all Minnesota State Champions and good luck to all teams representing Minnesota in the Great Four-State Championships at the Target Center this summer.

June 20-21: 5th boys, 7th boys, 9th boys, 6th girls, 8th girls

Thank you for playing! It was a great weekend of competition.

Minneapolis, Lake City, Austin, Red Wing, and Eden Valley-Watkins win Pacesetter Minnesota Youth Basketball State Championships Sunday in St. Cloud

Five youth basketball teams claimed over-all Minnesota Youth Basketball State Championships Sunday at The College of St. Benedict in St. Joseph as teams competed the 8-region Pacesetter play-off system involving over 700 teams statewide.

Minneapolis Farview won the 5th grade boys’ title with a 21-11 victory over Annanadale, the Lake City 7th grade boys topped Brandon-Evansville 44-29 in the championship, and Austin dominated Esko 53-31 in the 9th grade boys championship game. Red Wing's 6th grade girls edged Alexandria 21-16 for the state championship, and the Eden Valley-Watkins girls nipped Willmar with a last-second shot 26-24 for the 8th grade girls' state title.

The top two Minnesota teams now advance to the Pacesetter Great Four-State championships at the Target Center in Minneapolis in June and July, where they will compete against the top teams from Iowa, North Dakota and South Dakota for the over-all four-state titles.

The Pacesetter MIT was held on Saturday for all teams that lost only one game in the regional tournament. The teams winning the "Best of the Rest" championships included St. Clair over BBE 41-20 for 5th grade boys' title, Dilworth-Glyndon-Felton over Cannon Falls 35-22 for the 7th grade MIT title, and St. Charles over North Woods 46-27 for the 9th grade title. For the girls' MIT, Mankato's 6th grade team topped the field with a 26-12 win over Detroit Lakes in the championship, and Aitkin's 8th grade girls edged Royalton 27-25 for the title.

All bracket results are available below:

2015 Minnesota Youth Basketball State Championship Bracket Results

6th grade girls8th grade girls5th grade boys7th grade boys9th grade boys

2015 Minnesota Youth Basketball Invitational State Tournament (MIT) Bracket Results

6G8G5B7B9B

 

June 13-14: 5th girls, 7th girls, 9th girls, 6th boys, & 8th boys

NOTE TO TEAMS: Thank you for playing! It was a great weekend with an incredible number of close games. See the bracket results below.

Minneapolis, Austin, Mankato, Triton and Sleepy Eye win Pacesetter Minnesota Youth Basketball State Championships Sunday in St. Cloud

Five youth basketball teams claimed over-all Minnesota Youth Basketball State Championships Sunday at The College of St. Benedict in St. Joseph as teams competed the 8-region Pacesetter play-off system involving over 700 teams statewide.

Minneapolis Farview won the 6th grade boys’ title with a 39-34 win over Stewartville, Austin’s 8th grade boys defeated St. Charles 44-26 in the championship, Mankato’s 5th grade girls edged Fergus Falls 28-25 for the state championship, the Triton girls overcame Eden Valley-Watkins 42-29 for the 7th grade state title and Sleepy Eye defended their title with a narrow win over Mountain Iron-Buhl 47-45.

The top two Minnesota teams now advance to the Pacesetter Great Four-State championships at the Target Center in Minneapolis in June and July, where they will compete against the top teams from Iowa, North Dakota and South Dakota for the over-all four-state titles.

The Pacesetter MIT was held on Saturday for all teams that lost only one game in the regional tournament. The teams winning the "Best of the Rest" championships included Janesville-Waldorf-Pemberton over Perham 26-24 for 5th grade girls' title, Hutchinson over Pelican Rapids 26-15 for the 7th grade girls' MIT title, and Barnesville over Bigfork 39-34 for the 9th grade girls' title. For the boys' MIT, the St. Charles 6th grade team topped the field with a 48-35 win over Redwood Falls in the championship, and Stewartville 8th grade boys swept past Morris 46-24 for the MIT title.

All bracket results are available below:

2015 Minnesota Youth Basketball State Championship Bracket Results

6th grade boys8th grade boys5th grade girls7th grade girls9th grade girls

2015 Minnesota Youth Basketball Invitational State Tournament (MIT) Bracket Results

5G7G9G6B8B

Pacesetter Area Basketball Camps

Over 30 Pacesetter Area Basketball Camps have been scheduled in Minnesota, Wisconsin, Iowa, North Dakota, and South Dakota.

See Area BB Camps in left column for all dates and sites and registration.

Pacesetter Staff
Jeff McCarron, Director; Tracey Haines, Office Manager; Ron Haggstrom, MBBN Editor; Dave Hill, Photographer; Mailing Address P.O. Box 222, Paynesville, MN 56362, or 15282 300th Ave., Paynesville, MN 56362 Phone: 320-243-7460  •  E-mail: info@pacesetternet.com

 

 

Get Adobe Flash player

Call Erik Olson @ 651-769-1439 for more info.
Pacesetter Sponsors


Minnesota Timberwolves

Photo on a Basketball
PHOTO BALL GUY